BOTOKS
BOTOKS

keyboard_backspace Medycyna estetyczna

Redukcja zmarszczek z wykorzystaniem botoksu

Botoks to najpopularniejsza metoda redukcji zmarszczek mimicznych, które pojawiają się w wyniku powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Jest to metoda sprawdzona i bezpieczna.
 
W klinice Sense Med Concept stosujemy do zabiegu stosujemy preparaty zawierające toksynę botulinową typu A produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśni położonych pod skórą, powoduje zablokowanie odbierania przez nie impulsów nerwowych i w rezultacie ich rozluźnienie. Widocznym efektem zabiegu na skórze jest wygładzenie zmarszczek. Lek podawany jest, przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę, do odpowiednich partii mięśni, w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem.

Efekty zabiegu

Zmarszczki w okolicy poddanej zabiegowi poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty będą widoczne po 2-3 dniach od iniekcji. Pełen efekt działania toksyny, czyli brak możliwości zmarszczenia mięśnia, widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu.

Wskazania do zabiegu:

Botoks ma szerokie zastosowanie w usuwaniu zmarszczek (głównie mimicznych).

Przeciwwskazania:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
  • miejscowe infekcje skóry bakteryjne i grzybicze,
  • ciąża i okres karmienia,
  • okres laktacji,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • stosowanie niektórych leków przeciwkrzepliwych,
  • nadwrażliwość na substancję czynną lub substancję pomocniczą.

Zalecana częstotliwość:

Efekt po zabiegu utrzymuje się do ok. 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu, w tym kondycji skóry. Zabieg można powtarzać co ok. 6 miesięcy. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca.

Najczęściej zadawane pytania związane z botoksem

Przez 6 godzin po zabiegu, nie możemy pochylać głowy, przyjmować pozycji leżącej ani schylać się. Również nie powinniśmy tego samego dnia  korzystać z sauny, ani wykonywać treningów.

Efekt zabiegowy utrzymuje się około 6 miesięcy, jednak może się to różnić w zależności od cechy osobniczej. 

Zabieg nie jest zabiegiem bolesnym, jednak powoduje on pewien dyskomfort związany z iniekcją. 

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej wykonywany jest przez przeszkolonych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem, dla których bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze. Sam preparat, czyli toksyna botulinowa jest przebadanym produktem medycznym, który stosowany jest w medycynie od 1950 roku. 

Tak zwany „efekt maski” jest skutek podawania zbyt dużych ilości toksyny. W naszej klinice dbamy o to, aby po każdym podaniu toksyny botulinowej odbyła się wizyta kontrolna, podczas której pacjent razem z lekarzem ocenia efekty zabiegowe.