close

Wyszukaj

Leczenie bruksizmu
Leczenie bruksizmu

Bruksizm

Uznawany nie tylko za problem stomatologiczny, ale też za chorobę psychosomatyczną, bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. W psychiatrii uznawany jest za parasomnię, czyli zaburzenie snu. Bruksizm to schorzenie wieloczynnikowe, o nie do końca wyjaśnionej przyczynie. Wpływ na jego rozwój mogą mieć stany lękowe, stres, niedobry, zaburzenia hormonalne, ale też wady bezpośrednio związane z jamą ustną, np. zaburzenia zgryzowo-zwarciowe.

Leczenie bruksizmu przebiega pod opieką stomatologa. Specjalista najczęściej zaleca wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, która zapobiega zgrzytaniu zębami podczas snu. Metody stomatologiczne niwelują objawy, nie likwidują jednak przyczyny choroby. W tym zakresie konieczne może się okazać wsparcie psychologa, fizykoterapeuty czy neurologa.

Łagodzenie dolegliwości wywołanych bruksizmem polega m.in. na ćwiczeniach, masażach rozluźniających czy okładach z kostek lodu. Z kolei terapia facemodelingu może być stosowana jako element rehabilitacji, której założeniem jest walka z problemem bruksizmu.

Wśród metod leczenia bruksizmu dużą skutecznością wyróżnia się botoks. Podawana w żwacze toksyna botulinowa osłabia je, a co za tym idzie, niweluje problem zaciskania szczęk i pocierania zębami. Pierwsze efekty Pacjent odczuwa już po trzech dniach.

Polecane zabiegi na leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu

Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w mięśnie żwacze, gdzie działanie utrzymuje się około 6 miesięcy. Dodatkowo, jako efekt zabiegu, można zauważyć wyszczuplenie mięśni żwaczy.  Czytaj więcej

Poznaj inne grupy usług