close

Wyszukaj

Leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość

Nadpotliwość to uciążliwy problem, który ma swoje źródło w nadmiernie intensywnej pracy gruczołów potowych względem utrzymania optymalnej temperatury ciała. Najczęściej dotyczy okolic pach, dłoni oraz stóp. Z medycznego punktu widzenia nadpotliwość stwierdza się wtedy, gdy utrzymujące się lub powtarzalne epizody znacząco utrudniają Pacjentowi normalne funkcjonowanie. O problemie można również mówić, gdy nadmierne pocenie nie jest związane z czynnikami zewnętrznymi – wysoką temperaturą, stresem, itp.

U wielu pacjentów skuteczne okazują się antyperspiranty lub preparaty medyczne (blokery). Wymagają jednak regularnego stosowania, mogą też wywoływać podrażnienie i uczucie świądu skóry. Nadpotliwość wymaga wizyty u dermatologa.

Trwały efekt w leczeniu nadpotliwości przynoszą zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest botoks – toksyna botulinowa blokuje działanie ważnego mediatora w procesie pocenia – acetylocholiny. W rezultacie zlikwidowany zostaje nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też nadmierna ilość potu.

Wśród innych zabiegów stosowanych w leczeniu nadpotliwości można wymienić trwałe uszkodzenie gruczołów potowych za pomocą mikrofal, ograniczenie ich aktywności za pomocą jonoforezy czy chirurgiczne wycięcie gruczołów potowych.

Polecane zabiegi na leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości botoksem

Pocenie się jest procesem naturalnym, niezbędnym do utrzymania stałej temperatury ciała. Mimo to, pocenie może stać się kłopotliwe, gdy aktywność gruczołów potowych jest zbyt duża, a ilość wydzielanego potu większa niż fizjologiczna. Czytaj więcej

Poznaj inne grupy usług