close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Wszystkie

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne

Lecznicze właściwości wody znane są ludzkości już od tysięcy lat.

Woda dla ciała i duszy, czyli co to jest balneologia

Określana mianem medycyny uzdrowiskowej lub przyrodolecznictwa, balneologia jest jedną z najstarszych metod terapii, jaką zna ludzkość. Bazuje na terapeutycznym działaniu wód podziemnych, a także naturalnych surowców, takich jak glinka czy borowina, oraz leczniczych gazów. Balneologia i medycyna fizykalna wykorzystują też dobrodziejstwa klimatyczne. Właśnie z tego względu tak często korzystają z nich uzdrowiska czy gabinety SPA.

W zakres balneoterapii wchodzi zarówno picie wód leczniczych, jak i kąpiele, np. solankowe, kwasowęglowe, siarczkowo-siarkowodorowe czy radonowe, inhalacje, a także szeroka gama różnych zabiegów balneologicznych.

Balneologia, balneoterapia i hydroterapia – co to jest? Czym się różnią?

Pojęcie balneologii bywa używane zamiennie ze słowem hydroterapia. Jednak balneologia zawiera w sobie znacznie szerszy zakres różnych zabiegów. Hydroterapia opiera się stricte na działaniu wody, natomiast balneoterapia może łączyć w sobie korzystanie z dobrodziejstw wielu naturalnych substancji, m.in. wspomnianego wcześniej błota czy gazów.

Aby balneoterapia przyniosła spodziewany efekt, przede wszystkim musi być prowadzona pod okiem lekarza. Stosowana pomocniczo w terapii przewlekłych schorzeń i różnych dolegliwości, przynosi ulgę przy długotrwałym stosowaniu. Aby rzeczywiście odczuć dobroczynne działanie wody, najlepiej stosować metody balneologiczne w okresach przynajmniej 3-tygodniowych. Przy czym nie ma potrzeby przebywania w tym czasie w uzdrowisku czy sanatorium. Miejsca takie jak Sense Med Concept zapewniają poczucie pobytu blisko natury, bez konieczności rezygnowania z codziennych zajęć.

Zabiegi stosowane w hydroterapii – naturalne i efektywne!

W Sense Med Concept każdy Pacjent ma do dyspozycji różne metody terapii – od konwencjonalnego leczenia, przez fizjoterapię, zabiegi medycyny estetycznej, aż po naturalne rozwiązania wspomagające, takie jak balneologia, czy hydroterapia. Częstotliwość sesji, ich intensywność oraz rodzaje zabiegów balneologicznych zawsze dobierane są przez lekarza. Należy bowiem pamiętać, iż niektóre z nich mają pewne przeciwwskazania.

Bicze szkockie

Wykorzystujące dobroczynne działanie naprzemiennie stosowanych strumieni ciepłej i zimnej wody, bicze szkockie pobudzają ciśnienie krwi oraz zakończenia nerwowe, ujędrniają skórę oraz zmniejszają napięcie mięśniowe. Stanowiące rodzaj zabiegów w hydroterapii, bicze szkockie polecane są Pacjentom zmagającym się z nadwagą, cellulitem, ale też bólami mięśniowymi i nerwobólami, przewlekłymi chorobami mięśni i stawów, rwą kulszową oraz zaburzeniami krążenia o niewielkim nasileniu.

W biczach szkockich metodyka zabiegu polega na skierowaniu na Pacjenta silnego strumienia wody – naprzemiennie zimnej i ciepłej. Wykonywany w specjalnym pomieszczeniu, zabieg hydroterapii opiera się na działaniu temperatury i ciśnienia. W rezultacie Pacjent odczuwa rozluźnienie mięśni i redukcję bólu. Gdy potrzebne są bicze szkockie, Warszawa dysponuje tak samo rozbudowaną ofertą, jak popularne uzdrowiska.

Fangoterapia

Fangoterapia to nic innego jak terapia błotem (fango to po włosku błoto). Nie jest to jednak zwykłe błoto, lecz wykorzystywany w zabiegach balneologii rodzaj peloidu – podwójnego osadu, który wykazuje działanie podobne do borowiny - przeciwzapalne, bakteriobójcze, bakteriostatyczne i ściągające.

W tym dobroczynnym błocie znajduje się wiele substancji wykazujących działanie terapeutyczne. To przede wszystkim kwasy huminowe, aminokwasy, woski, żywice, białka sole mineralne, a także „dobre” bakterie i grzyby. Zakres wskazań do fangoterapii jest bardzo szeroki – od stanów po urazach ortopedycznych, przez osteoporozę, rwę kulszową, sztywnienie mięśni, reumatyzm i artretyzm, aż po przewlekłe choroby narządów wewnętrznych. Do tego rodzaju zabiegu balneologii wskazaniem jest też łuszczyca, blizny i zrosty, a także stres i zaburzenia psychosomatyczne.

W Sense Med Concept podczas zabiegu fangoterapii Pacjent leży na łóżku Thermo-Spa. Nie tylko umożliwia ono precyzję wykonania, ale też działa kojąco i relaksująco dzięki wrażeniu uczucia nieważkości.

Hydroterapia

Gdy w grę wchodzi potrzeba wykonania zabiegów, hydroterapia okazuje się pojęciem bardzo szerokim. W Sense Med Concept skorzystasz w tym zakresie z wanny Medica. Została ona wyposażona w funkcje hydromasażu podwodnego oraz wielu zabiegów podwodnych. Hydroterapia i fizjoterapia idą tu w parze – można wykonać zarówno zabiegi relaksacyjne, jak i fizjoterapeutyczne. Te ostatnie są szczególnie wskazane dla Pacjentów zmagających się z bólami mięśniowymi i reumatycznymi, a także schorzeniami kręgosłupa.

Tak naprawdę w tym zakresie hydroterapii wskazania są bardzo szerokie. W Sense Med Concept polecamy je na dolegliwości takie jak zaniki mięśniowe, przykurcze różnego pochodzenia, choroby stawów i kręgosłupa o charakterze zwyrodnieniowym i zapalnym, zespoły bólowe kręgosłupa, a także poważne schorzenia, takie jak m.in. porażenia wiotkie i spastyczne. 

Wanny do hydroterapii znajdują zastosowanie także pomocniczo w niwelowaniu chronicznego zmęczenia, otyłości, zaburzeń snu czy cellulitu. Zabieg w hydroterapii wspomaga też leczenie cukrzycy oraz zaburzeń narządów wewnętrznych. Co ciekawe, dostępna jest także hydroterapia dla dzieci, np. w zakresie leczenia zwiększonego napięcia mięśniowego.

Wanny do hydroterapii Sense Med Concept zostały wyposażone w system koloroterapii – to ciekawe rozwiązanie, które dodatkowo oddziałuje na autonomiczny system nerwowy. 

Zabiegi w hydroterapii pomagają Pacjentom Sense Med Concept odzyskać nie tylko zdrowie i formę, ale też dobre samopoczucie. Woda w każdej postaci działa pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na umysł i emocje. Balneoterapia wpisuje się w ideę medycyny holistycznej – kompleksowego podejścia do Pacjenta, które charakteryzuje specjalistów Sense Med Concept. 

Źródło:

Wielka Księga Balneologii, Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej, Red. Kochański J., Ponikowska I. Tom 1, Konstancin-Jeziorna 2017, s. 22-24, 34, 59-77, 104-124, 155-178.

Arykuł Sense Med Concept.


Weryfikacja medyczna: Beata Jasica.

Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?