close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Wszystkie

Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?

Zła dieta, zanieczyszczenie powietrza i wody, stres, używki – to tylko niektóre czynniki, które przyczyniają się do nagromadzenia w organizmie toksyn. Nawet jeśli dbasz o zdrowy styl życia, dzięki oczyszczaniu organizmu wzmocnisz swoje ciało i umysł. Zbilansowana dieta oczywiście przyczyni się do poprawy zdrowia i samopoczucia, jednak kompleksowy detoks to coś więcej. Sprawdź, na czym polega plan zdrowia Detoks Sense i dlaczego warto z niego skorzystać!

Detoks organizmu – czy jest tym samym co dieta?

Oczyszczanie organizmu, często zwane detoksem, to usunięcie z niego toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Nagromadzone szkodliwe substancje sprawiają, że czujemy się przemęczeni, ociężali, zauważamy pojawiające się obrzęki oraz nadmierną tkankę tłuszczową w miejscach, w których nie chcielibyśmy jej widzieć.


Detoksykacja organizmu wspiera pracę układu trawiennego. Nadmiar toksyn w organizmie często prowadzi do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pojawiają się zaparcia, niestrawność, wzdęcia, do tego zwalnia przemiana materii. Oczyszczanie organizmu okazuje się też niezwykle ważne dla wątroby, która ma za zadanie toksyny usuwać. Gdy ten naturalny filtr jest przeciążony, nie jest w stanie pracować tak wydajnie, jak powinien dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia Pacjenta.


Detoks oczyszczający organizm bywa mylnie utożsamiany z dietą odchudzającą. Wprawdzie w detoksykacji organizmu jadłospis odgrywa bardzo ważną rolę, jednak utrata zbędnej tkanki tłuszczowej nie jest celem tego procesu. Owszem, usunięcie np. zalegających w jelitach złogów często przyczynia się do wysmuklenia sylwetki, jednak detoks ma znaczenie przede wszystkim prozdrowotne, a estetyczne – dopiero w drugiej kolejności.

Ciało i mózg na detoksie, czyli dlaczego warto oczyszczać organizm?

Każdego dnia nasz organizm musi mierzyć się z wpływem toksyn – substancji chemicznych, które przyjmujemy wraz z wodą pitną, pokarmami, a nawet wdychanym powietrzem. Im więcej zanieczyszczenia wokół nas, tym silniejszy jest wpływ toksyn na ciało i umysł. Co istotne, te szkodliwe substancje powstają także w procesie przemiany materii, a sprzyja im stres, brak odpowiedniej ilości snu, palenie papierosów, a także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.


W dzisiejszym świecie trudno jest uniknąć toksyn. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową dietę, unikanie nadmiaru tłuszczu i cukru, regularna aktywność fizyczna i niestosowanie używek. Organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie organizmu z toksyn są wątroba, nerki, płuca i mózg. Długotrwałe obciążenie może nawet przyczynić się do uszkodzenia tych organów.


Kiedy warto zdecydować się na zdrowy detoks? Jeśli mieszkasz w mieście, a Twoja dieta i styl życia przez dłuższy czas pozostawiały wiele do życzenia, zrób go jak najszybciej! Nawet jeśli dbasz o siebie i starasz się jak najczęściej przebywać w czystym środowisku, wykonany dwa razy do roku detoks z pewnością wesprze Twój organizm i przyczyni się do lepszego samopoczucia.

Na czym polega plan zdrowia Detoks Sense?

Specjaliści Sense Med Concept wiedzą, że naprawdę efektywny detoks musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Dlatego plan zdrowia Detoks Sense ustalony zostaje na podstawie informacji uzyskanych przez lekarza na wizycie poprzedzającej oraz interdyscyplinarnych konsultacji. Następnie zakres działań zostaje ustalony wspólnie z Pacjentem – to indywidualny plan detoksykacji organizmu, uwzględniający potrzeby i preferencje osoby, która bierze w nim udział.


Co obejmuje plan zdrowia Detoks Sense? Przede wszystkim potrzebną diagnostykę, a także terapie manualne, odpowiednio skomponowaną dietę, zabiegi z zakresu balneologii, terapie dożylne, a gdy zajdzie taka potrzeba – także zabiegi kosmetologiczne. Ważną częścią oczyszczania organizmu jest aktywność sportowa, oczywiście dostosowana do potrzeb i upodobań Pacjenta.

Diagnostyka

Aby detoks przyniósł rzeczywistą odnowę i regenerację, najpierw konieczne jest zrozumienie funkcjonowania organizmu. Dzięki badaniom diagnostycznym lekarz zyskuje pełny obraz zdrowia i kondycji Pacjenta. Ważne w procesie analizy są nie tylko wyniki ogólne, ale też m.in. skład ciała, stan skóry czy mikrobiomu. Takie kompleksowe podejście pozwala ułożyć optymalny plan detoksykacji i przywrócenia witalności.

Terapie manualne

W terapii manualnej fizjoterapeuta wykorzystuje techniki mobilizacji, kompresji, trakcji, manipulacji, a także terapię nerwowo-mięśniową i terapię tkanek miękkich, by przywrócić utracone funkcje organizmu. Szeroka gama masaży w terapii manualnej nie tylko wspiera oczyszczanie organizmu, ale też relaksuje, pomaga zredukować skutki stresu i odzyskać dobre samopoczucie.

Dieta, czyli co jeść na detoksie

Dieta na zdrowym detoksie musi uwzględniać nie tylko kwestię oczyszczenia organizmu, ale też indywidualne warunki Pacjenta, niedobory itp. Na przykład Dieta Detoks Sense została skomponowana z zup, naparów i shotów bogatych w składniki usuwające toksyny, spowalniające procesy starzenia, regenerujące, ale też wzmacniające odporność i zabezpieczające komórki wątroby przed szkodliwymi substancjami.

Balneologia

Zabiegi balneologiczne wykorzystują dobroczynne działanie wody w procesie uzdrawiania, oczyszczania i regeneracji organizmu. W Sense Med Concept możesz skorzystać z zabiegu fangoterapii, hydroterapii oraz biczów szkockich. Pobudzają one krążenie krwi, co samo w sobie przyczynia się do detoksykacji organizmu. Dodatkowo pomagają zredukować napięcie mięśniowe i usunąć skutki stresu.

Terapie dożylne

Kompleksowy detoks wymaga odpowiedniego nawodnienia organizmu. Zapewniają to terapie dożylne, które dzięki bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych wzmacniają organizm, uzupełniają niedobory, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i wspierają powrót do balansu ciała i umysłu. To kompleksowe wsparcie z zewnątrz – dostarczenie tego, czego organizmowi najbardziej brakuje.

Zabiegi kosmetologiczne

Zanieczyszczenia wewnątrz organizmu często ujawniają się na zewnątrz. Problemy skórne, odwodnienie, utrata jędrności, przebarwienia – wszystko to stanowi efekt nagromadzenia toksyn, dodatkowo negatywnie wpływając na samopoczucie. Naturalne zabiegi kosmetologiczne w ramach planu zdrowia Detoks Sense przywracają skórze zdrowy wygląd i wspierają jej regenerację.

Aktywność fizyczna

W Studiu Sense plan treningowy zawsze zostaje opracowany indywidualnie dla Pacjenta. Specjaliści dbają o odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń, uczą prawidłowego oddechu, ale też motywują i wspierają w dążeniu do celu. Sport ma ogromny wpływ na detoksykację organizmu. To element, który znacząco wpływa na efektywność oczyszczania.

Plan zdrowia Detoks Sense to oczyszczanie organizmu dostępne w trzech opcjach: 4-, 7- i 14-dniowej. Przez cały czas Pacjent może liczyć na wsparcie i opiekę Concierge Medycznego. Dzięki temu ma pewność, że wybrane zabiegi, aktywność i inne działania przyniosą optymalny efekt. Wykorzystanie w pełni naturalnych zdolności organizmu do regeneracji i samoodnowy poprawią zdrowie i pomogą zachować dobrą kondycję na długie lata.

Źródło:

Klein, A. V., Kiat, H. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence [w:] „Journal of human nutrition and dietetics”, 28(6), 2015, s. 675-686.


Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?