close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wszystkie

Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów

Nie bolą, nie szkodzą, pod ubraniem ich nie widać – to rozstępy, nieestetyczne białe blizny na udach, brzuchu, pośladkach, a u mężczyzn nawet na bicepsach! Choć nie zagrażają zdrowiu, większość z nas chce się ich pozbyć. Sprawdziliśmy, które zabiegi na usuwanie rozstępów przynoszą naprawdę satysfakcjonujący efekt.

Skóra pod napięciem, czyli skąd się biorą rozstępy

Rozstępy to rodzaj podłużnych blizn – zmian na skórze, powstałych w wyniku pęknięć wywołanych uszkodzeniami mechanicznymi (nagłym rozciąganiem skóry) lub zaburzeniami hormonalnymi. Ich powstawanie zwykle jest procesem nieodczuwalnym – choć może zdarzyć się, że tuż przed pęknięciem skóry odczujesz jej napięcie lub swędzenie.


Przyczyną powstawania i konieczności usuwania rozstępów mogą być predyspozycje genetyczne – mniejsza zawartość włókien sprężystych w skórze. Odpowiedzialnymi za zmiany na skórze bywają też hormony typowe dla okresu dojrzewania, ciąży oraz przybierania na wadze. To właśnie dlatego rozstępy pojawiają się u różnych osób – także młodych i szczupłych. Na zabiegi usuwania rozstępów zapisują się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. U panów blizny te częściej sytuują się na plecach, bicepsach lub barkach. Z kolei Pacjentki zwykle szukają sposobów na usuwanie rozstępów na pośladkach, udach, brzuchu i piersiach.

Walka z czasem – czy usuwanie rozstępów domowymi sposobami jest skuteczne?

Powstawanie rozstępów przebiega w dwóch fazach. Pierwsza, faza zapalna, charakteryzuje się występowaniem obrzęku na skórze oraz miejscowym stanem zapalnym wokół zmiany. W drugiej, fazie zanikowej, naskórek staje się cienki, skóra blednie, a rozstępy swoim wyglądem zaczynają przypominać bliznę.


Samodzielne usuwanie rozstępów efekty przyniesie w zasadzie wyłącznie w pierwszej fazie. Widoczność świeżo powstałych blizn można zmniejszyć, stosując np. peeling kawowy czy specjalne kosmetyki do redukcji rozstępów. Niestety, raz uszkodzona skóra nigdy nie odzyska swojego dawnego wyglądu. Domowe sposoby na usuwanie rozstępów mogą jedynie wygładzić skórę, nawilżyć ją i odświeżyć jej wygląd. Z kolei usuwanie starych rozstępów w taki sposób jest praktycznie niemożliwe. Z pomocą przychodzą dedykowane zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi usuwania rozstępów

Najpopularniejsze usuwanie rozstępów laserem jest efektywną, choć nie jedyną metodą na pozbycie się białych blizn. Sense Med Concept to miejsce, w którym rodzaj zabiegu usuwania rozstępów zostanie dostosowany do stanu i potrzeb Twojej skóry. Poniżej lista niektórych metod cenionych przez Pacjentów.

Zabieg wielofunkcyjnym laserem

Usuwanie rozstępów wielofunkcyjnym  laserem przebiega za pomocą jednego z trzech laserów dostępnych w tej innowacyjnej platformie. Głowica Pixel Er:YAG zasadniczo dedykowana usuwaniu przebarwień i wyrównaniu kolorytu skóry, redukuje też rozstępy i blizny. Laserowe usuwanie rozstępów efekty przynosi w postaci znaczącego zmniejszenia ich widoczności, a także odmłodzenia skóry, poprawy jej gęstości i jędrności oraz ujednoliceniu kolorytu.

Zabieg laserem CO2

Laser ablacyjny CO2 dostarcza do tkanek wysoką energię cieplną, która pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych. To właśnie dzięki tej właściwości to urządzenie do usuwania rozstępów wykazuje efektywność nawet przy wieloletnich bliznach. Dodatkowo działanie ablacyjne umożliwia odparowanie wierzchniej warstwy naskórka.

Zabieg laserem tulowym

Usuwanie rozstępów laserem subablacyjnym swoją efektywność zawdzięcza głębokiej penetracji i dostarczeniu energii w głąb skóry, a co za tym idzie przebudowie jej struktury. Laser tulowy działa delikatnie, co znacząco skraca okres rekonwalescencji, natomiast efekty usuwania rozstępów widać już po jednym zabiegu. To nie tylko redukcja blizn, ale też ujednolicenie kolorytu i zwiększenie elastyczności skóry.

Stymulacja tkankowa

Stymulator tkankowy to preparat o unikalnej recepturze, którego działanie polega na pobudzeniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Białka te – odpowiedzialne za gęstość i jędrność skóry – przywracają skórze elastyczność i gładkość. Usuwanie rozstępów za pomocą stymulacji tkankowej przynosi naturalny efekt odmłodzenia i odświeżenia skóry.

Mezoterapia mikroigłowa

Urządzenie do usuwania rozstępów – mezoterapia mikroigłowa – wykonuje kontrolowane uszkodzenia skóry. Mikro nakłucia pobudzają procesy regeneracyjne w skórze, a także zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Dermapen wspiera proces autoodnowy skóry, dzięki czemu przynosi widoczne efekty w usuwaniu rozstępów na pośladkach, udach, brzuchu i innych częściach ciała.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Połączenie mikro nakłuwania z falą radiową wyróżnia się wysoką efektywnością w usuwaniu rozstępów. Sam zabieg stymuluje naturalną produkcję kolagenu, a dzięki dostarczaniu energii cieplnej na odpowiednią głębokość możliwe jest dodatkowe wystymulowanie elastyny i kolagenu. Efektem jest redukcja rozstępów, zwiększenie gęstości skóry i wyrównanie jej struktury, a także ujędrnienie i odmłodzenie.

Peelingi chemiczne

Zabieg usuwania rozstępów za pomocą peelingu chemicznego opiera się o działanie substancji chemicznych, aplikowanych w celu osiągnięcia kontrolowanego złuszczania skóry. W rezultacie jest ona nie tylko wygładzona i odświeżona, ale też bardziej elastyczna. Redukcja rozstępów wymaga zastosowania peelingu głębokiego.

To tylko kilka z wielu zabiegów na usuwanie rozstępów wykonywanych w Sense Med Concept. W miejscu prowadzonym w duchu holistycznego podejścia do zdrowia potrzeba bycia atrakcyjnym jest szczególnie doceniana. Zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w odzyskaniu dawnego wyglądu i świeżości skóry.

Źródło:

Jastrzębska-Więcek M., Ludwikowska B., Partyka A., Rychtyk J., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów [w:] „Farmakologia kliniczna”, Tom 74, nr 7, 2018, s. 417-426.


Artykuł Sense Med Concept

weryfikacja medyczna: Beata Jasica


Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?
Jakie badania profilaktyczne wykonać po 50-tce?
Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?
Dlaczego warto wykonywać badania USG?
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
Najważniejsze badania w diagnostyce nowotworów