close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Wszystkie

Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?

Obrzęk limfatyczny nie jest „zwykłą” opuchlizną – to choroba niosąca ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nie zawsze da się ją całkowicie wyleczyć. Istnieje jednak wiele profesjonalnych zabiegów, które łagodzą ból, usprawniają przepływ limfy, a co za tym idzie, redukują obrzęk i zapobiegają powikłaniom.

Niepokojąca opuchlizna – czy to obrzęk limfatyczny?

Sporadycznie pojawiająca się opuchlizna miewa różne przyczyny – pojawia się np. w wyniku przemęczenia, upału, podczas ciąży. Jednak w niektórych przypadkach przybiera postać groźnego dla zdrowia obrzęku limfatycznego. Niepokojąca opuchlizna najczęściej dotyka kończyn dolnych. Zdarzają się jednak obrzęki limfatyczne twarzy, rąk, a nawet brzucha.


Przyczyną obrzęku limfatycznego jest nieprawidłowe funkcjonowanie jednego z niezwykle ważnych układów naszego organizmu – układu limfatycznego. Ma on za zadanie m.in. transportować różne substancje toksyczne do węzłów chłonnych i układu krążenia. Gdy praca tego układu ulega zaburzeniu, w tkance podskórnej gromadzi się zbyt duża ilość płynu śródtkankowego. Konsekwencją zastoju limfy jest opuchlizna. Początkowo niebolesna, w wyniku twardnienia limfy prowadzi do coraz większych dolegliwości. Obrzęk limfatyczny może wywoływać stany zapalne, zwłóknienia, upośledzać funkcyjność kończyny, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do tzw. słoniowacizny.


Medycyna wyróżnia obrzęki limfatyczne pierwotne i wtórne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, takimi jak np. hipoplazja lub aplazja naczyń limfatycznych. Problem najczęściej dotyczy tylko jednej kończyny, to np. obrzęk limfatyczny nogi. Z kolei wtórny obrzęk limfatyczny to efekt uszkodzenia naczyń chłonnych, spowodowany np. różnego rodzaju urazami mechanicznymi, stanami zapalnymi, interwencjami chirurgicznymi, ale też m.in. otyłością i przewlekłą niewydolnością żylną.

Obrzęk limfatyczny – gdzie i jak leczyć?

Jeśli chodzi o wtórny obrzęk limfatyczny, leczenie powinno obejmować przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny problemu. Natomiast obrzęku pierwotnego nie da się całkowicie usunąć. Leki na obrzęk limfatyczny okazują się praktycznie nieskuteczne. Ulgę przynosi natomiast kompleksowa terapia przeciwobrzękowa. Obejmuje ona m.in. kompresjoterapię (np. opaski uciskowe na obrzęk limfatyczny), rehabilitację ruchową, profilowaną pielęgnację skóry oraz drenaż limfatyczny.


Ważny elementem terapii są zalecone i dopasowane przez specjalistę ćwiczenia na obrzęk limfatyczny. Ważne, by ich nasilenie było umiarkowane – zbytnie forsowanie się może pogorszyć stan Pacjenta. W taki sposób zaplanowana rehabilitacja zmniejszy dolegliwości, poprawi drenaż limfy i zapobiegnie dalszym powikłaniom.

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Podstawą terapii w obrzęku limfatycznym są zabiegi wykonywane celem usprawnienia pracy układu krwionośnego. W Sense Med Concept otaczamy każdego Pacjenta kompleksową opieką – zarówno wsparciem lekarzy specjalistów, jak i możliwością wyboru terapii przynoszącej wymierne korzyści. Poniżej niektóre z dostępnych metod.

Masaż twarzy anti-aging

Wykonany przez fizjoterapeutę, masaż anti-aging pozwala znacząco zredukować obrzęk limfatyczny twarzy, m.in. zastój limfy pod oczami. Zabieg przeprowadzany w celu ujędrnienia skóry, spłycenia zmarszczek mimicznych itp. sprawdza się jako terapia pomocnicza w leczeniu obrzęków limfatycznych. Masaż nie tylko pozytywnie wpływa na krążenie limfy, ale też relaksuje, odmładza skórę i wprowadza Pacjenta w dobry nastrój.

Kinesotaping

Wywodzący się z Japonii kinesotaping jest rodzajem fizjoterapii polegającym na odpowiednim nakładaniu plastrów. Podczas wykonywanych przez Pacjenta ruchów taśmy delikatnie podnoszą skórę, tworząc subtelną przestrzeń pomiędzy nią a mięśniami. Ucisk przy zastosowaniu tej techniki korzystnie wpływa na pracę układu limfatycznego. Kinesotaping poprawia krążenie, zmniejsza stany zapalne i niweluje ból, tak często występujący przy limfatycznym obrzęku kończyn.

Endermologia

Zabieg endermologii to nic innego jak masaż podciśnieniowy, wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia. Wyposażone ono zostało w obracającą się rolkę i klapkę, które masują fałdy skóry, wciągnięte wcześniej za pomocą głowicy. Endermologiawspiera leczenie obrzęków limfatycznych – pobudza krążenie w ciele, dzięki czemu korzystnie wpływa na przepływ limfy, a co za tym idzie także usuwanie toksyn z organizmu. Wskazana w kuracji na problemy naczyniowe i obrzęki, endermologia jest zabiegiem przyjemnym i relaksującym, który można wykonywać nawet codziennie.

Fala uderzeniowa

Metoda opiera się na wykorzystaniu rozproszonej fali akustycznej, która działa rozluźniająco na tkankę łączną. Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w głowicę emitującą fale wibracyjne. W efekcie poprawia się krążenie w tkankach. Zastosowanie tej metody nie tylko wspiera leczenie obrzęku limfatycznego kończyny dolnej i innych części ciała, ale też redukuje dolegliwości bólowe. Nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Facetapping

Odmiana kinesotapingu – facetapping – łączy w sobie dobrodziejstwa fizjoterapii i kosmetologii. Polega na plastrowaniu specjalnymi taśmami okolic czoła, oczu, policzków, nosa, podbródka i szyi. Efektem zabiegu jest pobudzenie limfy. Metoda ta znajduje zastosowanie w niwelowaniu obrzęków limfatycznych twarzy, szczególnie przy zastoju limfy pod oczami. Zabieg ten zmniejsza też napięcie mięśniowe i wpływa relaksująco na Pacjenta.

Powyższa lista nie wyczerpuje katalogu zabiegów proponowanych Pacjentom Sense Med Concept. Wśród innych można wymienić np. masaż Kobido czy terapię manualną fizjoterapeuty. Nasi specjaliści wiedzą, że choroba, jaką jest limfatyczny obrzęk kończyn i innych części ciała, wymaga kompleksowego podejścia. W Sense Med Concept zostaniesz otoczony profesjonalną opieką w duchu medycyny holistycznej.

Źródło:

Ciecierski M., Jawień A. Piotrowicz R., Obrzęki limfatyczne — leczenie [w:] „Przew. Lek.” 2000, 7, s. 66–68

Cwajda-Białasik J., Szewczyk M.T., Kompresjoterapia w leczeniu obrzęku limfatycznego kończyn dolnych [w]: Jawień A., Szewczyk M.T. (red.). „Kompresjoterapia. Termedia”, Poznań 2009, s. 131–134.


Artykuł Sense Med Concept

weryfikacja medyczna: Beata Jasica

Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?