close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Wszystkie

Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów

Bóle mięśni, szyi i karku, ale też dolegliwości takie jak drętwienie rąk czy bóle głowy – to tylko niektóre objawy wzmożonego napięcia mięśniowego! Gdy ciało paraliżuje stres, z pomocą przychodzi terapia manualna oraz szereg naturalnych zabiegów, takich jak hydroterapia, fangoterapia czy światłolecznictwo. Sprawdź, jak szybko poradzić sobie ze wzmożonym napięciem mięśni.

Jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe, zwane też hipertonią, charakteryzuje się stałym napięciem tkanek miękkich, przede wszystkim mięśni. Powoduje to ich usztywnienie, które łatwo rozpoznać po wzroście oporu kończyny, tułowia czy głowy podczas wykonywania pewnych ruchów, czy chociażby badania fizjoterapeutycznego.


Przy wzmożonym napięciu mięśnie nie wchodzą w fazę relaksu, czyli rozluźnienia. Taki stan powoduje szereg dolegliwości, m.in. bóle karku, szyi, barków i łopatek, sztywność całego ciała lub jego poszczególnych partii, drżenie kończyn, nadmierną potliwość, mimowolne zaciskanie pięści, zębów i ust, skurcze, pochylenie sylwetki, a nawet poczucie braku kontroli nad własnym ciałem.

Gdy ciało paraliżuje stres, czyli przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wzmożonego napięcia mięśniowego u dorosłych jest przewlekły stres. Drugą pod względem częstotliwości występowania – ucisk spowodowany nieprawidłową postawą ciała. Napięcie mięśniowe bywa też reakcją na ból, unieruchomienie lub częste przyjmowanie niewygodnej postawy ciała, a także urazy. Wzmożone napięcie mięśniowe może mieć też podłoże neurologiczne.


Wzmożone napięcie mięśniowe można wyleczyć, i to stosunkowo prostymi, nieinwazyjnymi metodami. Rodzaj terapii zależy od przyczyny problemu. W większości przypadków kluczem do sukcesu jest odprężenie ciała. W tym celu wykorzystuje się całą gamę zabiegów z zakresu fizjoterapii.


Jeśli źródło problemu leży w czynnikach neurologicznych, stosuje się farmakoterapię. Dlatego to takie ważne, by nie leczyć się samodzielnie, ale skonsultować się z lekarzem i wykonać konieczne badania.

Terapia potrzebna od zaraz

Gdy w grę wchodzi wzmożone napięcie mięśniowe, konsekwencje zaniedbania mogą być bardzo poważne. Brak przeciwdziałania temu zaburzeniu może doprowadzić do stałych zmian w układzie kostnym, takich jak skolioza czy skrzywienia kręgosłupa, a także deformacje w obrębie układu mięśniowego. Nieleczone wzmożone napięcie mięśniowe może powodować problemy natury neurologicznej, takie jak drętwienie rąk, pogorszenie kondycji, bóle i zawroty głowy, podatność na kontuzje itp.

Wzmożone napięcie mięśniowe można wyleczyć!

W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego trzeba działać szybko. Zapobiegnie to dalszym komplikacjom. Jeśli w grę nie wchodzą czynniki neurologiczne, szybką poprawę przyniosą zabiegi manualne, hydroterapie, terapie światłem, zimnem itp. W Sense Med Concept masz do wyboru różne formy terapii – jednak zawsze prowadzone są one pod czujnym okiem lekarza.

Terapia manualna

Podstawą leczenia wzmożonego napięcia mięśniowego jest terapia manualna fizjoterapeuty. Za pomocą m.in. masaży odpowiednio dobranych pod kątem potrzeb Pacjenta, specjalista doprowadza do rozluźnienia napiętych mięśni, niweluje dolegliwości bólowe i poprawia ruchomość stawów. Dodatkowo w gabinecie fizjoterapeuty wykonywane są ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe. Po wcześniejszym instruktażu Pacjent może też wykonywać je w domu.

Masaże

Szeroki wybór masaży na wzmożone napięcie mięśniowe wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych Sense Med Concept pozwala uzyskać bardzo dobre efekty. Masaż klasyczny rozluźnia mięśnie, odpręża i relaksuje. W masażu sportowym fizjoterapeuta najczęściej używa większej siły. Dzięki temu dodatkowo uzyskuje efekt poprawy krążenia krwi i limfy. Pacjent może też skorzystać z szerokiego zakresu masaży medycznych ukierunkowanych ściśle na leczenie wzmożonego napięcia mięśniowego. Terapię doskonale uzupełnia stretching – zestaw ćwiczeń polegający na rozciąganiu mięśni w celu ich uelastycznienia.

Hydroterapia

Metoda rehabilitacji wykorzystująca dobroczynne właściwości wody przynosi efekt rozluźnienia i relaksacji, a co za tym idzie, redukuje wzmożone napięcie mięśniowe. Efektem hydroterapii jest też poprawa krążenia oraz przemiany materii. Szeroki wybór zabiegów Sense Med Concept - kąpiele wirowe, solankowe, ozonowe, bicze szkockie itp. – pozwala na dopasowanie terapii i jej efektów do każdego Pacjenta.

Światłolecznictwo

Lampa emituje promieniowanie krótkie - widzialne (białe) i podczerwone (IR) – dzięki którym wykazuje właściwości zdrowotne i biostymulacyjne. W reakcji na światło podczerwone autonomiczny układ nerwowy zmniejsza napięcie mięśni w wybranej partii ciała.


W leczeniu wzmożonego napięcia mięśniowego wykorzystuje się też laser wysokoenergetyczny. Terapia miejscowa przynosi natychmiastowy efekt redukcji napięcia oraz długotrwałe zmniejszenie bólu.


Zimnolecznictwo

Terapia z wykorzystaniem niskich temperatur najczęściej znajduje zastosowanie jako przygotowanie układu mięśniowego do dalszych zabiegów. Jednak już samo w sobie zimnolecznictwo przynosi ulgę w bólu oraz poprawia krążenie krwi. Zabiegi takie jak krioterapia miejscowa czy kriokomora stosowana ogólnoustrojowo wpływają pozytywnie na cały organizm Pacjenta.


Fangoterapia

Fangoterapia stosowana przy wzmożonym napięciu mięśniowym u dorosłych znajdują szerokie zastosowanie w lecznictwie. Okłady z błota - peloidu, czyli podwodnego osadu o właściwościach podobnych do borowiny – relaksują, do tego działają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Zabieg stosuje się pomocniczo w leczeniu wzmożonego napięcia mięśniowego.


Opisane zabiegi nie tylko łagodzą objawy wzmożonego napięcia mięśniowego, ale też przeciwdziałają jego nawrotom. Leczenie stanowi element kompleksowej terapii Sense Med Concept, która zakłada nie tylko samo niwelowanie dolegliwości, ale też podniesienie jakości życia na wyższy poziom m.in. dzięki relaksacji, odprężeniu i przywróceniu życiowej harmonii.


Źródło:

Barnes M.P.: Postępowanie w spastyczności [w:] „Farmakoterapia w psychiatrii i neurologii” 2005; 3, s. 241-248.

https://jeanmello.org/como-fazer/spastycznosc-miesni-wzmozone-napiecie-miesni-jakie-sa-przyczyny.html [dostęp: 10.01.2023]


Artykuł Sense Med Concept, 

zawiera informację o usługach 

weryfikacja medyczna: Beata JasicaPrzeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?