Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Ćwiczenia z relaksem, czyli skąd się bierze fenomen Pilatesu
Stworzony na początku XX wieku przez sportowca Josefa Humbertusa Pilatesa, uniwersalny system ćwiczeń przeżywa w naszych czasach prawdziwy rozkwit popularności. Z treningu pilates czerpie wiele innych form sportowych – gimnastyka, joga, a nawet balet i tai-chi. Jedną z największych zalet tego rodzaju treningu jest jego uniwersalność. To nie jest trening wyłącznie dla osób młodych i sprawnych. Ćwiczenie pilates mogą praktykować osoby w każdym wieku (nawet dzieci!), zmagające się z różnymi schorzeniami, niezależnie od masy ciała. Dostępny jest także Pilates dla ciężarnych – aktywność wskazana w każdym trymestrze ciąży!
Pilates – ćwiczenia na kręgosłup i wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych – wpisuje się w koncepcję holistycznego podejścia do zdrowia Sense Med Concept. Trening przynosi nie tylko poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia, ale też odpręża, rozluźnia i sprzyja regeneracji. Wielu Pacjentów przyrównuje efekty pilatesu to aktywności relaksacyjnych, nastawionych na odprężenie i przywrócenie wewnętrznej równowagi. Dzięki temu ćwiczenia te sprawdzają się jako element terapii Pacjentów zmagających się z problemami emocjonalnymi.
Poznaj nas
Na czym polega Pilates? 6 podstaw
Niezależnie od tego, jaki kurs pilates wybierzesz – wersję łagodniejszą, przeznaczoną dla osób o ograniczonej sprawności, czy może dla sportowców zawodowo uprawiających np. sztuki walki – trening opierał się będzie na 6 fundamentalnych zasadach.
Pierwsza ma związek z oddechem. Oddech musi być głęboki, powolny, angażujący dolne żebra. Powietrze wdychasz nosem, a wydychasz ustami. Aby pilates dla mężczyzn i kobiet przyniósł oczekiwane efekty, konieczna jest koncentracja – świadome wykonywanie każdego ruchu, spokojnie i powoli. Niezwykłe znaczenie ma tu kontrola – świadomość ułożenia własnego ciała w przestrzeni, połączona ze skupieniem na prawidłowym oddechu.
Czwarta zasada to wyśrodkowanie – każde ćwiczenie pilates zaczyna się od uaktywnienia mięśnia brzucha. Niezwykłe znaczenie dla osiągnięcia poczucia harmonii i równowagi ma płynność ruchów. Z kolei dokładność (a nie jak największa liczba powtórzeń) jest bardzo istotna w procesie aktywowania mięśni głębokich.
Korzyści dla ciała i ducha, czyli co daje pilates?
Pilates to jedna z niewielu aktywności, która w pełni angażuje zarówno ciało, jak i umysł. Nic zatem dziwnego, że korzyści odczuwa zarówno nasza strona fizyczna, jak i duchowa. Jedną z zalet często wymienianych przez Pacjentów regularnie ćwiczących pilates, jest zniwelowanie dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.
Uczestnicy zajęć pilates efekty odczuwają także w zakresie prawidłowej postawy ciała, zwiększenia ruchomości stawów oraz elastyczności mięśni, niwelowania bólu pleców oraz zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni. Niewątpliwą korzyścią zdrowotną ćwiczeń pilates jest poprawa krążenia krwi oraz skorygowanie nieprawidłowych wzorców ruchu.
Nie można też przecenić duchowych korzyści z treningu. Pilates pomaga radzić sobie ze stresem, poprawia witalność, podnosi poziom energii, pozwala po prostu czuć się lepiej i wyglądać lepiej.
Może być jeszcze lepiej! Pilates na reformerze
Pilates na maszynach to zaawansowana alternatywa dla ćwiczeń na macie. Wykorzystywane są bardzo różne systemy: beczki z drabinką, tzw. krzesła czy reformery. Te ostatnie można doposażyć w wiele funkcjonalnych elementów dostawnych, takich jak skrzyni
Coraz częściej wybieraną formą treningu jest pilates na reformerach. Jest to jedna z najbardziej wszechstronnych maszyn. Stanowi rodzaj łóżka z ruchomym wózkiem oraz systemem sprężyn, które służą do pracy nad siłą i elastycznością ciała. Pilates na maszynach nie zastępuje ćwiczeń na macie – jest raczej integralną częścią systemu. Pozwala w inny sposób poczuć własne ciało w ruchu. Dodatkowo użycie sprężyn i wózka efektywniej wzmacnia i rozciąga mięśnie. Pilates wykonywany z użyciem maszyn dostarcza Pacjentowi i jego trenerowi wiele dodatkowych informacji. Przyczynia się też do stabilizacji kręgosłupa. To aktywność zarówno dla Pacjentów, którzy chcą się wzmocnić, jak i dla tych po urazach oraz w trakcie rehabilitacji. Takie poznanie własnych ograniczeń i możliwości wpisuje się w ideę Sense Med Concept – holistycznego podejścia do Pacjenta i kuracji dostosowanej do jego potrzeb ciała i ducha.
Pilates na reformerze to także forma aktywności szeroko wykorzystywana przez sportowców, m.in. zawodowych tancerzy. To trening wszechstronny, bez ograniczeń.
Pilates reformer Warszawa – jak wyglądają ćwiczenia grupowe?
Gdy w grę wchodzi pilates na maszynach, Warszawa dysponuje ofertą zarówno ćwiczeń indywidualnych z trenerem, jak i zajęć grupowych. W Sense Med Concept, a dokładniej Sense Studio pilates ma kameralny charakter. Ćwiczysz na jednym z 5 reformerów. Przed treningiem nauczyciel zawsze instruuje uczestników, jak ustawić maszynę i jaką ilość sprężyn wybrać.
Pilates klasyczny opiera się zawsze na takiej samej „rutynie” – ćwiczenia wykonywane za każdym razem w tej samej kolejności, ale w różnych pozycjach. Praktykowanie powtarzalnych wzorców ruchu przyczynia się do doskonalenia techniki, ale też do wprowadzenia umysłu w stan równowagi i harmonii. Dzięki małej liczbie uczestników na kursie pilates każdy traktowany jest przez nauczyciela indywidualnie, co wzmacnia efekt ćwiczeń.
Przestrzeń, w której możesz zadbać o swoje ciało za pomocą profesjonalnych sprzętów, stanowi idealną bazę do samorozwoju, ale też osiągnięcia harmonii i przywrócenia witalności. Pilates uczy ufać możliwościom własnego ciała. Stanowi świetny wstęp do innych, bardziej intensywnych lub po prostu odmiennych rodzajów aktywności fizycznej. W Sense Med Concept jest ważnym elementem dbania o duchowy i fizyczny balans.
Artykuł Sense Med Concept
weryfikacja medyczna: Beata Jasica
Bibliografia:
Bialocerkowski
A., Kolt G., Wells G., Defining Pilates
exercise: A systematic review [w:] „Complementary Therapies in Medicine”,
Vol. 20, Iss. 4, 08.2012, s. 253-262.
Latey
P., The Pilates method: history and
philosophy [w:] „Historical Rewiew”, Vol. 5, Iss. 4, 10.2001, s. 275-282.