close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Wszystkie

Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!

Uznawany obecnie za zaburzenie psychosomatyczne, bruksizm nie tylko wywołuje ból i inne dolegliwości – nieleczony może też doprowadzić do poważnych powikłań. Sprawdź, jak działa toksyna botulinowa na bruksizm i dlaczego warto leczyć nie tylko objawy bruksizmu, ale też przyczynę. Poznaj również inne zabiegi z zakresu fizjoterapii i medycyny estetycznej.

Gdy zęby zjada stres, czyli przyczyny bruksizmu

Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów oraz tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Nadmierna aktywność mięśni poruszających żuchwą to skutek przeciążenia emocjonalnego. Na przestrzeni lat bruksizm podlegał różnym klasyfikacjom. Długo uważano go za problem wyłącznie stomatologiczny, wywołany wadami zgryzu czy źle dopasowaną protezą. Psychiatrzy uznawali bruksizm za parasomnię (zaburzenie snu). Dziś wiadomo jednak, że to schorzenie wieloczynnikowe, a w leczenie bruksizmu powinno być zaangażowanych kilku specjalistów.


Bruksizm to wbrew pozorom problem bardzo powszechny. Według szacunków w Europie może się z nim zmagać nawet 21% populacji. Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane. Specjaliści upatrują ich jednak przede wszystkim w wysokim poziomie stresu w życiu codziennym i zawodowym. Co istotne, problem częściej dotyka osób samotnych niż żyjących z partnerem. Pojawieniu się objawów bruksizmu sprzyjają wady zgryzu, dieta uboga w magnez, predyspozycje genetyczne, nietolerancje pokarmowe, a także nałogi – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

Nie takie oczywiste objawy bruksizmu

Jednym z pierwszych objawów bruksizmu są uporczywe bóle głowy i twarzy, którym mogą towarzyszyć dolegliwości ze strony uszu – szum i ciągły dyskomfort. Pacjenci zmagający się z tym zaburzeniem nawykowo zaciskają szczęki nawet 10 razy mocniej niż przy gryzieniu twardych pokarmów. Z tego względu szybko pojawia się nadwrażliwość zębów, a nawet ich rozchwianie i pękanie szkliwa.


Bruksizm zmienia też owal twarzy – przez ciągłe napinanie i zaciskanie żwaczy okolice szczęk stają się masywniejsze, a twarz bardziej kwadratowa. Pojawia się bolesność w okolicach przyczepów mięśni żwacza, a na dalszych etapach – bóle obręczy barkowej i ręki. Nieleczony bruksizm powoduje ból w okolicach oczodołów, a nawet nieostrość widzenia i zaburzenia równowagi.


Objawy bruksizmu są nieswoiste, dlatego w wielu przypadkach bywają zbyt długo bagatelizowane. Jak rozpoznać bruksizm, zanim wywoła groźne powikłania? Specjalistą, który zwykle zauważa je jako pierwszy, jest dentysta. Dlatego tak istotne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego.

Na ratunek zmęczonym zębom, czyli dlaczego bruksizm trzeba leczyć

Skutki bruksizmu mogą być bardzo poważne. Od stanów zapalnych w okolicy dziąseł oraz stawów skroniowo-żuchwowych, przez ograniczenie ich ruchomości, trudności z przełykaniem pokarmów, aż po wypadanie zębów i rozwój ogólnoustrojowych zakażeń, takich jak sepsa czy wstrząs septyczny.  

Jak wyleczyć bruksizm – szyna relaksacyjna, ćwiczenia i zabiegi

Zaciskanie zębów i pocieranie nimi to objawy bruksizmu, które wymagają leczenia. Współczesna medycyna dysponuje kilkoma rodzajami terapii.


Wyrównanie zgryzu. Jeśli przyczyną bruksizmu jest nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują do siebie, konieczne okaże się leczenie stomatologiczne. Stosuje się wtedy redukcję wystających punktów na zębach, wypełnienia, a także aparaty ortodontyczne i koronki. Takie dostosowane do potrzeb Pacjenta działania pozwalają korygować bruksizm.


Szyna relaksacyjna. Przeźroczysta nakładka zakładana na górne zęby zapobiega tarciom szczęk o żuchwę. Szynę relaksacyjną projektuje się i wykonuje indywidualne dla każdego Pacjenta. To metoda niwelująca ból i inne objawy bruksizmu. Nie leczy jednak jego przyczyn.


Psychoterapia i techniki relaksacyjne. Ze względu na psychosomatyczny charakter bruksimu, kompleksowa terapia wymaga dotarcia do podłoża problemu. Czasem są to lęki czy traumy, z których Pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy. Z kolei przewlekły stres w pracy czy w domu może wymagać zastosowania różnych technik relaksacyjnych – masaży, hydroterapii, ćwiczeń na bruksizm itp.


Zabiegi. W zakres kompleksowego leczenia bruksizmu wchodzą różnego rodzaju zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i fizjoterapii. W Sense Med Concept to nie tylko toksyna botulinowa na bruksizm, ale też szereg innych technik terapeutycznych.

Toksyna botulinowa typu A

Toksyna botulinowa typu A, czyli popularny botoks na bruksizm, to jedna z najchętniej wybieranych metod redukowania uciążliwego zaciskania i zgrzytania zębami. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w mięśnie żwacze – parzyste mięśnie żucia, znajdujące się po obu stronach głowy. Podawany w małych dawkach dostosowanych indywidualnie do Pacjenta, lek powoduje rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie, zapobiega objawom bruksizmu. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Leczenie bruksizmu botoksem pozwala uzyskać oczekiwany efekt na okres około 6 miesięcy. Dodatkowo można zaobserwować wyszczuplenie dolnych partii twarzy.

Masaż twarzy anti-aging

Masaż nie tylko wspiera leczenie bruksizmu, ale też jest doskonałym sposobem na relaks oraz zniwelowanie napięcia mięśniowego. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych technik masaż anti-aging, wykorzystywany zwykle do poprawy jędrności skóry, przynosi ulgę w bólach głowy oraz okolicach stawów skroniowo-żuchwowych – dolegliwościach spowodowanych długotrwałym zaciskaniem zębów. Wykonywany przez fizjoterapeutę masaż jest dobrym sposobem na bruksizm, który wprowadza mięśnie twarzy w stan głębokiej relaksacji.

Fala uderzeniowa

Wykorzystujące falę akustyczną urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Zabieg przynosi efekt w postaci rozluźnienia tkanek. Niweluje tym samym objawy bruksizmu, takie jak ból w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Ta komfortowa, przyjemna i relaksująca dla pacjenta metoda leczenia bruksizmu nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Zabiegi manualne: Facetapping, Masaż Kobido, Facemodeling

Terapia manualna opiera się na wykorzystaniu różnych technik leczenia przez fizjoterapeutę. W Sense Med Concept Pacjent bierze w takim leczeniu czynny udział, co znacznie podnosi efektywność zabiegów i zadowolenie Pacjenta z uzyskanego efektu.

Facetapping

Facetapping to odmiana kinesiotapingu. Bruksizm leczony za pomocą dynamicznego plastrowania ulega znacznemu ograniczeniu. Wszystko dzięki działaniu relaksacyjnemu oraz zniwelowaniu napięcia mięśniowego. Zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego fizjoterapeutę – w zależności m.in. od specyfiki objawów bruksizmu, taśmy nakładane są na okolice policzków, nosa, podbródka i szyi.

Masaż Kobido

Masaż Kobido łączy w sobie japońskie koncepcje medyczne z fizjoterapeutycznymi technikami manipulacji rękami. Działa on kompleksowo na tkanki głębokie, mięśnie i powięzi, dzięki czemu znacząco zmniejsza napięcie oraz sztywność mięśni twarzy. Łagodzi też bóle głowy wywołane bruksizmem. Masaż Kobido nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale też koryguje zmiany powstałe wskutek nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami.

Facemodeling

Metoda modelowania i odmładzania twarzy łącząca w sobie różne techniki masażu przywraca prawidłową fizjologię twarzy – sprawdza się w leczeniu bruksizmu. Działanie zabiegu polega na usuwaniu napięcia mięśniowego oraz blokad mięśniowo-powięziowych. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu głębokiego masażu wewnątrztkankowego, facemodeling przyczynia się do poprawy owalu twarzy.

Bruksizm to zaburzenie o wieloczynnikowym podłożu. Aby Pacjent odczuł realną ulgę, musi znaleźć się pod opieką kompleksową. Właśnie takie warunki znajdziesz w Sense Med Concept – miejscu, w którym lekarze i fizjoterapeuci leczą w duchu holistycznego podejścia do zdrowia. Znajdziesz tu nie tylko opiekę medyczną, ale też zabiegi relaksacyjne oraz różne inne rodzaje terapii.

Źródło

Borkowska A., Dróżdż W. Kochan J., Pracka D., Ziółkowska-Kochan M., Bruksizm – problem interdyscyplinarny [w:] „Czas. Stomatol.”, 2007, LX, 6, s. 391-397.


Czajkowska D., Lisiński D., Samborski W., Terapia manualna w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego w przebiegu bruksizmu [w:] „Dental Forum”, 1 / 2013 / XXXXI, s. 57-64.


Artykuł Sense Med Concept

weryfikacja medyczna: Beata Jasica
Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?