close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Wszystkie

Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia

Pojedyncze włosy na szczotce to nie problem. Jednak zbyt duża ich utrata to sygnał od organizmu o nieprawidłowościach, którym można zapobiec! Gdy włosy wypadają garściami, wizyta u lekarza jest konieczna. Sprawdź sposoby na wypadanie włosów, metody leczenia i zabiegi medycyny estetycznej, które przynoszą szybki i widoczny efekt.

Włosy muszą wypadać? Kiedy mówimy o nadmiernym wypadaniu włosów

Na skórze głowy człowieka znajduje się około 100-150 tysięcy włosów. Każdy z nich ma swój cykl życia – w sposób naturalny na skutek miniaturyzacji mieszka wypada podczas mycia, czesania czy innych czynności. To zjawisko, w wyniku którego każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów.


Problem zaczyna się, gdy liczba utraconych włosów przekracza tę dzienną normę. Jeśli Twoje włosy wypadają garściami, reakcja powinna być szybka. Nadmierne wypadanie włosów może bowiem stanowić objaw nieprawidłowości lub być sygnałem wysyłanym przez obciążony organizm, który domaga się zmian.

Nie takie oczywiste przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to problem, z którym w jakimś okresie życia - w większym lub mniejszym natężeniu – zetknie się każdy z nas. Włosy wypadają, gdy zaburzony zostaje cykl ich życia. To z kolei może mieć bardzo różne przyczyny. Obecnie jedną z najczęstszych jest silny i przewlekły stres. Typowe jest także wypadanie włosów po ciąży, w przebiegu lub po przejściu chorób zakaźnych z gorączką (w tym COVID-19), po różnych operacjach oraz jako efekt uboczny stosowania niektórych leków. Nadmierne wypadanie włosów może być też objawem poważnych chorób oraz zaburzeń hormonalnych, np. hiperandrogenizmu lub problemów z tarczycą, dlatego zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.


Wyróżniamy następujące typy wypadania włosów:


Łysienie telogenowe

To nadmierne wypadanie włosów charakterystyczne dla kobiet. Przyczyną problemu jest tu skrócenie fazy wzrostu włosa wywołane czynnikami zewnętrznymi. Wśród nich najczęstszym jest stres i traumatyczne przeżycia, ale też m.in. niedobory żywieniowe wynikające ze źle zbilansowanej diety, intensywne odchudzanie, niedokrwistość z niedoboru żelaza, a także silna ekspozycja na promienie UV i uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku niewłaściwej pielęgnacji.


Łysienie androgenowe

Ten najpowszechniejszy rodzaj łysienia dotyka 80% mężczyzn i aż 42% kobiet. Przyczyną tego typu wypadania włosów jest uwarunkowana genetycznie aktywność enzymu alfa-reduktazy. Znajduje się on w mieszku włosowym – przetwarza testosteron odpowiedzialny za jego miniaturyzację. U kobiet łysienie androgenowe często ma związek z zaburzeniami hormonalnymi.


Łysienie plackowate

Przyczyną wypadania włosów może być też choroba. Łysienie plackowate to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się występowaniem stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, które tworzą ogniska wyłysienia o najczęściej owalnym kształcie.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Podstawa to badania

Podstawą leczenia nadmiernego wypadania włosów jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemu. Nie obędzie się więc bez wizyty u lekarza. Najwięcej o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta powie badanie krwi. Morfologia pozwala specjaliście uzyskać ważne informacje m.in. o niedoborach czy potencjalnych chorobach.


Lekarzem specjalizującym się w schorzeniach zlokalizowanych w obrębie skóry głowy i włosów jest trycholog. W celu zdiagnozowania przyczyny nadmiernego wypadania włosów może on wykonać trichoskopię – innowacyjne badanie obrazowe pozwalające na bardzo dokładną ocenę stanu skóry głowy i włosów. Urządzenie zwane trychoskopem powiększa obraz nawet do 500 razy. Dzięki temu badaniu trycholog jest w stanie precyzyjniej określić przyczynę wypadania włosów i zalecić terapię.

Gdy potrzebne leczenie, czyli co zrobić, żeby włosy nie wypadały

Profesjonalna diagnoza pozwoli na wdrożenie profesjonalnego leczenia. Czasem zahamowanie wypadania włosów wymaga zmiany diety i stylu życia, rzucenia nałogów czy zredukowania codziennego stresu. Jednak w większości przypadków potrzebna jest też farmakoterapia. Preparaty na wypadanie włosów o specjalnie dobranym składzie mogą być stosowane doustnie lub miejscowo.


Warto też skorzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny estetycznej – profesjonalnych zabiegów na nadmierne wypadanie włosów. Czasem to jedyny sposób, by uzyskać efekt szybki i naprawdę satysfakcjonujący.

Jakie zabiegi na wypadające włosy przyniosą rzeczywisty efekt?

Najbardziej efektywne zabiegi na wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet to te przeprowadzane w gabinecie medycyny estetycznej. W Sense Med Concept lekarz indywidualnie dopasowuje terapię do potrzeb Pacjenta:

Mezoterapia skóry głowy

Zabieg mezoterapii to jeden ze sposobów na wypadanie włosów. W zależności od potrzeb oraz m.in. stanu skóry Pacjenta, wykorzystuje się różne preparaty. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym opiera się na zahamowaniu naturalnych procesów starzenia – szczególnie sprawdza się w przypadku delikatnej skóry głowy. Pobrana od Pacjenta krew zostaje odwirowana, po czym uzyskuje się z niej część pozbawioną erytrocytów. Takim preparatem ostrzykuje się miejsce zabiegowe. Zawarte w nim witaminy, substancje odżywcze, białka i elektrolity pozwalają uzyskać efekt regeneracyjny skóry. Zwiększa się też ukrwienie, a stymulacja komórek macierzystych pobudza odnowę, co znacząco redukuje wypadanie włosów.


Witaminy na wypadanie włosów znajdują się także w specjalnych preparatach stosowanych do wzmocnienia i zagęszczenia włosów. 

Komórki macierzyste

Leczenie wypadania włosów polega na autologicznym przeszczepie komórek macierzystych – to profesjonalna metoda stosowana w leczeniu łysienia androgenowego. Preparat na wypadanie włosów regeneruje uszkodzone mieszki włosowe. Nie tylko hamuje proces wypadania włosów, ale też stymuluje ich wzrost.

Zabieg laserem tulowym

Zabieg laserem tulowym przynosi efekty zarówno przy łysieniu androgenowym, jak i wypadaniu włosów typu telogenowego. Wiązka lasera powoduje natychmiastowe zwiększenie przepływu krwi w tkance, co wprost przekłada się na odżywienie skóry głowy oraz dotlenienie mieszków włosowych. Efektem jest nie tylko zahamowanie procesu łysienia, ale też znaczące wzmocnienie i zagęszczenie włosów.

Zabiegi trychologiczne na wypadanie włosów dają najlepszy rezultat w połączeniu z wyeliminowaniem źródła problemu. W Sense Med Concept każdy Pacjent ma zapewnioną opiekę lekarza, który dopasuje formę terapii indywidualne, poprzedzając ją badaniami mającymi na celu zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów. W większości przypadków najbardziej efektywne okazują się terapie łączone, przede wszystkim farmakoterapia połączona z zabiegami.

Źródło:

Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka [w:] „Postêpy Dermatologii i Alergologii” PDiA 2003; XX, 5, s. 260–266


Artykuł Sense Med Concept, 

zawiera informację o usługach. 

weryfikacja medyczna: Beata Jasica

Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?