close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Wszystkie

Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?

Wypadek, operacja, zmiany chorobowe, które z czasem ustępują – wszystko to najczęściej pozostawia na naszym ciele ślad w postaci blizny. Sprawdź, jak je usunąć skutecznie i bezpiecznie, bo poprawić swój komfort fizyczny i psychiczny.

Naturalne, ale niechciane, czyli skąd się biorą blizny

Blizna jest naturalnym efektem procesu gojenia ran na skórze. W jego wyniku uszkodzoną tkankę zastępuje tkanka łączna, która z ciągłości skóry wyróżnia się kolorytem i strukturą. Niektóre blizny znikają bez śladu. Inne pozostają duże i widoczne. Wszystko zależny od rodzaju zmiany, głębokości rany, a także sposobu pielęgnacji młodej blizny. Jeśli po wystąpieniu urazu dojdzie do zakażenia, ryzyko pozostania nieestetycznych śladów wzrasta.


Wyróżnia się kilka rodzajów blizn. Ze względu na odstęp czasu od momentu powstania dzielimy je na niedojrzałe i dojrzałe. Pierwsze są czerwone i lekko wypukłe. Czasem swędzą lub są bolesne. Proces dojrzewania blizny może trwać nawet 2 lata. Blizna dojrzała przybiera odcień jaśniejszy od skóry. W dotyku jest miękka i elastyczna. Prawidłowo zagojona nie powinna być wypukła.


Natomiast ze względu na przebieg gojenia blizny dzielimy je na zanikowe, przerostowe oraz keloidy.

Z jakimi rodzajami blizn możesz się spotkać?

Nie wszystkie blizny powodują dyskomfort. Jednak poniższa trójka zwykle wzbudza w Pacjentach największą potrzebę jak najszybszego rozstania się z nimi:


Blizna przerostowa powstaje w wyniku nadmiernego namnażania się włókna tkanki łącznej w okresie po wygojeniu rany. To właśnie ten typ blizny najczęściej pojawia się w przypadku zakażenia, ale też złej pielęgnacji, np. braku odpowiedniego opatrunku. Blizna przerostowa charakteryzuje się wypukłością względem zdrowej skóry.


Blizna zanikowa (nazywana też zagłębioną lub atroficzną) to niejako odwrotność blizny przerostowej. Zamiast wypukłości mamy tu okrągły, wklęsły kształt. Powstaje na skutek rozpadu włókien kolagenowych. Bliznami zanikowymi są m.in. rozstępy i blizny po trądziku.


Keloidy (inaczej bliznowce lub guzy łącznotkankowe) powstają, kiedy blizna rozrasta się poza obręb pierwotnej rany i nie ulega regresji. Taka zmiana ma nieregularny kształt, jest zgrubiała, włóknista, o barwie czerwonej lub fioletowej. Bliznowce wykazują tendencję do nawrotów.

Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Choć blizny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia – przeciwnie, są naturalną reakcją zdrowo funkcjonującego organizmu – u wielu Pacjentów wywołują dyskomfort. Blizny na twarzy lub w innych widocznych miejscach nieraz przyczyniają się do problemów z samooceną, a nawet braku poczucia atrakcyjności. Jeśli czujesz się podobnie, nie musisz znosisz tego dłużej! Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody na usuwanie blizn.


Zasadniczo czym wcześniej odpowiednio zadbasz o świeżo wygojoną ranę, tym większa szansa, że powstałe blizny nie będą zanadto widoczne. W aptekach dostępnych jest wiele tego typu produktów, np. maść na blizny po oparzeniu czy żele na blizny potrądzikowe, a także preparaty z witaminą A.


Niestety, choć środki takie rzeczywiście przyczyniają się do zmniejszenia widoczności blizny, nie usuną ich całkowicie. Aby pozbyć się niechcianych blizn po ospie czy oparzeniu, musisz zwrócić się po profesjonalną pomoc.

Usuwanie blizn laserem… i nie tylko!

Laserowe usuwanie blizn jest tylko jedną z wielu opcji dostępnych dla Pacjentów Sense Med Concept, skoncentrowanej na zapewnieniu opieki medycznej w duchu holistycznego podejścia do zdrowia – z zakresu medycyny estetycznej. Wybierając miejsce, w którym dominuje holistyczne podejście masz pewność, że skoncentrowany na Twoich potrzebach lekarz wyznaczy właściwy kierunek działania.


Co oczywiste, każdy zabieg wymaga indywidualnego podejścia do Pacjenta. Dlatego w Sense Med Concept dostosowujemy rodzaj terapii przede wszystkim do stanu i potrzeb skóry.


Jak pozbyć się blizny skutecznie i bezpiecznie? Poniżej kilka nowoczesnych zabiegów oferowanych Pacjentom w Sense Med Concept.

Peeling chemiczny

Jak sama nazwa wskazuje, peeling chemiczny nie ma nic wspólnego z inwazyjnymi zabiegami. W zależności od sytuacji i skali zmian, możesz skorzystać z peelingu powierzchniowego, średnio głębokiego lub głębokiego. Aplikacja jednej lub więcej substancji chemicznych pozwala w sposób kontrolowany osiągnąć efekt złuszczania się skóry. Następnie tkanka jest stymulowana i odżywiana.


Jednym z głównym zastosowań dla peelingu chemicznego jest usuwanie blizn potrądzikowych. Po tym bezbolesnym, nieinwazyjnym zabiegu skóra stanie się gładsza i bardziej elastyczna, a blizny – znacznie spłycone. Co ciekawe, zabieg ten może być stosowany także w leczeniu aktywnego trądziku.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Stosowany w redukcji blizn i rozstępów, zabieg radiofrekwencji mikroigłowej polega na mikronakłuwaniu skóry właściwej za pomocą sterylnych mikroigieł, połączonym z falą radiową. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia stymulują naturalną produkcję kolagenu, a dzięki energii cieplnej w postaci fal radiowych powodują stymulowanie - przebudowę kolagenu i elastyny. Usuwanie blizn metodą radiofrekwencji mikroigłowej znacząco zmniejsza ich widoczność.

Mezoterapia mikroigłowa

Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w usuwaniu blizn potrądzikowychi. Jednak bez charakterystycznych dla niego efektów ubocznych!


Zabieg polega na wykonaniu mikro nakłuć. Kontrolowane uszkodzenie skóry pobudza procesy regeneracyjne, zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, dzięki czemu znacząco przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizn.

Laser CO2 na blizny

Usuwanie blizn laserem to najbardziej znana metoda, która pozwala na usunięcie np. blizny po operacji czy blizny po usunięciu pieprzyka. Laser CO2 bazuje na wykorzystaniu wysokiej energii cieplnej, która pobudza tkanki do produkcji nowego kolagenu. Wykazuje też działanie ablacyjne - umożliwia odparowanie wierzchnich warstw naskórka.

Zabieg wielofunkcyjnym laserem

Wielofunkcyjna platforma laserowa obsługuje kilka technologii laserowych. W zależności od typu zastosowanej głowicy, umożliwia m.in. redukowanie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie tatuażu, a także redukcję blizn i rozstępów.

Laser tulowy

Alternatywą dla lasera ablacyjnego jest laser tulowy – łączy on w sobie cechy technologii ablacyjnych i nieablacyjnych. Pozwala na przebudowę struktury skóry dzięki właściwościom głębokiej penetracji i dostarczania dużej energii. Laser Tulowy ma działanie delikatne, dzięki czemu znacznie skrócony jest okres rekonwalescencji.


Jeśli chodzi o laserowe usuwanie blizn, cena ostateczna zależny m.in. od rodzaju zmian i ilości zaleconych zabiegów.

Zabieg na miarę potrzeb

Powyższy opis nie wyczerpuje listy wszystkich zabiegów wykonywanych w celu redukcji blizn. Wśród innych można wymienić m.in. falę radiową czy endermologię. Najważniejsze, by wspólnie z lekarzem prowadzącym znaleźć rozwiązanie na miarę indywidualny potrzeb i wdrażać je skutecznie pod okiem doświadczonych specjalistów.

Bibliografia:

Przewłocka-Gągała M. Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej [w:] „Aesth Cosmetol Med.” 2021;10(1), s. 39-47.

Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka [w:] „Wszechświat” T. 115, nr 4-6/2014 s. 120-124.


Artykuł Sense Med Concept

Weryfikacja medyczna : Beata Jasica

Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?