Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Spis treści:
- Naturalne, ale niechciane, czyli skąd się biorą blizny
- Z jakimi rodzajami blizn możesz się spotkać?
- Jak skutecznie pozbyć się blizn?
- Usuwanie blizn laserem… i nie tylko!
- Peeling chemiczny
- Radiofrekwencja mikroigłowa
- Mezoterapia mikroigłowa
- Zabieg Laserem CO2
- Zabieg wielofunkcyjnym laserem
- Laser tulowy
- Zabieg na miarę potrzeb
Naturalne, ale niechciane, czyli skąd się biorą blizny
Blizna jest naturalnym efektem procesu gojenia ran na skórze. W jego wyniku uszkodzoną tkankę zastępuje tkanka łączna, która z ciągłości skóry wyróżnia się kolorytem i strukturą. Niektóre blizny znikają bez śladu. Inne pozostają duże i widoczne. Wszystko zależny od rodzaju zmiany, głębokości rany, a także sposobu pielęgnacji młodej blizny. Jeśli po wystąpieniu urazu dojdzie do zakażenia, ryzyko pozostania nieestetycznych śladów wzrasta.
Wyróżnia się kilka rodzajów blizn. Ze względu na odstęp czasu od momentu powstania dzielimy je na niedojrzałe i dojrzałe. Pierwsze są czerwone i lekko wypukłe. Czasem swędzą lub są bolesne. Proces dojrzewania blizny może trwać nawet 2 lata. Blizna dojrzała przybiera odcień jaśniejszy od skóry. W dotyku jest miękka i elastyczna. Prawidłowo zagojona nie powinna być wypukła.
Natomiast ze względu na przebieg gojenia blizny dzielimy je na zanikowe, przerostowe oraz keloidy.
Z jakimi rodzajami blizn możesz się spotkać?
Nie wszystkie blizny powodują dyskomfort. Jednak poniższa trójka zwykle wzbudza w Pacjentach największą potrzebę jak najszybszego rozstania się z nimi:
Blizna przerostowa powstaje w wyniku nadmiernego namnażania się włókna tkanki łącznej w okresie po wygojeniu rany. To właśnie ten typ blizny najczęściej pojawia się w przypadku zakażenia, ale też złej pielęgnacji, np. braku odpowiedniego opatrunku. Blizna przerostowa charakteryzuje się wypukłością względem zdrowej skóry.
Blizna zanikowa (nazywana też zagłębioną lub atroficzną) to niejako odwrotność blizny przerostowej. Zamiast wypukłości mamy tu okrągły, wklęsły kształt. Powstaje na skutek rozpadu włókien kolagenowych. Bliznami zanikowymi są m.in. rozstępy i blizny po trądziku.
Keloidy (inaczej bliznowce lub guzy łącznotkankowe) powstają, kiedy blizna rozrasta się poza obręb pierwotnej rany i nie ulega regresji. Taka zmiana ma nieregularny kształt, jest zgrubiała, włóknista, o barwie czerwonej lub fioletowej. Bliznowce wykazują tendencję do nawrotów.
Jak skutecznie pozbyć się blizn?
Choć blizny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia – przeciwnie, są naturalną reakcją zdrowo funkcjonującego organizmu – u wielu Pacjentów wywołują dyskomfort. Blizny na twarzy lub w innych widocznych miejscach nieraz przyczyniają się do problemów z samooceną, a nawet braku poczucia atrakcyjności. Jeśli czujesz się podobnie, nie musisz znosisz tego dłużej! Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody na usuwanie blizn.
Zasadniczo czym wcześniej odpowiednio zadbasz o świeżo wygojoną ranę, tym większa szansa, że powstałe blizny nie będą zanadto widoczne. W aptekach dostępnych jest wiele tego typu produktów, np. maść na blizny po oparzeniu czy żele na blizny potrądzikowe, a także preparaty z witaminą A.
Niestety, choć środki takie rzeczywiście przyczyniają się do zmniejszenia widoczności blizny, nie usuną ich całkowicie. Aby pozbyć się niechcianych blizn po ospie czy oparzeniu, musisz zwrócić się po profesjonalną pomoc.
Usuwanie blizn laserem… i nie tylko!
Laserowe usuwanie blizn jest tylko jedną z wielu opcji dostępnych dla Pacjentów Sense Med Concept, skoncentrowanej na zapewnieniu opieki medycznej w duchu holistycznego podejścia do zdrowia – z zakresu medycyny estetycznej. Wybierając miejsce, w którym dominuje holistyczne podejście masz pewność, że skoncentrowany na Twoich potrzebach lekarz wyznaczy właściwy kierunek działania.
Co oczywiste, każdy zabieg wymaga indywidualnego podejścia do Pacjenta. Dlatego w Sense Med Concept dostosowujemy rodzaj terapii przede wszystkim do stanu i potrzeb skóry.
Jak pozbyć się blizny skutecznie i bezpiecznie? Poniżej kilka nowoczesnych zabiegów oferowanych Pacjentom w Sense Med Concept.
Peeling chemiczny
Jak sama nazwa wskazuje, peeling chemiczny nie ma nic wspólnego z inwazyjnymi zabiegami. W zależności od sytuacji i skali zmian, możesz skorzystać z peelingu powierzchniowego, średnio głębokiego lub głębokiego. Aplikacja jednej lub więcej substancji chemicznych pozwala w sposób kontrolowany osiągnąć efekt złuszczania się skóry. Następnie tkanka jest stymulowana i odżywiana.
Jednym z głównym zastosowań dla peelingu chemicznego jest usuwanie blizn potrądzikowych. Po tym bezbolesnym, nieinwazyjnym zabiegu skóra stanie się gładsza i bardziej elastyczna, a blizny – znacznie spłycone. Co ciekawe, zabieg ten może być stosowany także w leczeniu aktywnego trądziku.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Stosowany w redukcji blizn i rozstępów, zabieg radiofrekwencji mikroigłowej polega na mikronakłuwaniu skóry właściwej za pomocą sterylnych mikroigieł, połączonym z falą radiową. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia stymulują naturalną produkcję kolagenu, a dzięki energii cieplnej w postaci fal radiowych powodują stymulowanie - przebudowę kolagenu i elastyny. Usuwanie blizn metodą radiofrekwencji mikroigłowej znacząco zmniejsza ich widoczność.
Mezoterapia mikroigłowa
Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w usuwaniu blizn potrądzikowychi. Jednak bez charakterystycznych dla niego efektów ubocznych!
Zabieg polega na wykonaniu mikro nakłuć. Kontrolowane uszkodzenie skóry pobudza procesy regeneracyjne, zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, dzięki czemu znacząco przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizn.
Laser CO2 na blizny
Usuwanie blizn laserem to najbardziej znana metoda, która pozwala na usunięcie np. blizny po operacji czy blizny po usunięciu pieprzyka. Laser CO2 bazuje na wykorzystaniu wysokiej energii cieplnej, która pobudza tkanki do produkcji nowego kolagenu. Wykazuje też działanie ablacyjne - umożliwia odparowanie wierzchnich warstw naskórka.
Zabieg wielofunkcyjnym laserem
Wielofunkcyjna platforma laserowa obsługuje kilka technologii laserowych. W zależności od typu zastosowanej głowicy, umożliwia m.in. redukowanie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie tatuażu, a także redukcję blizn i rozstępów.
Laser tulowy
Alternatywą dla lasera ablacyjnego jest laser tulowy – łączy on w sobie cechy technologii ablacyjnych i nieablacyjnych. Pozwala na przebudowę struktury skóry dzięki właściwościom głębokiej penetracji i dostarczania dużej energii. Laser Tulowy ma działanie delikatne, dzięki czemu znacznie skrócony jest okres rekonwalescencji.
Jeśli chodzi o laserowe usuwanie blizn, cena ostateczna zależny m.in. od rodzaju zmian i ilości zaleconych zabiegów.
Zabieg na miarę potrzeb
Powyższy opis nie wyczerpuje listy wszystkich zabiegów wykonywanych w celu redukcji blizn. Wśród innych można wymienić m.in. falę radiową czy endermologię. Najważniejsze, by wspólnie z lekarzem prowadzącym znaleźć rozwiązanie na miarę indywidualny potrzeb i wdrażać je skutecznie pod okiem doświadczonych specjalistów.
Bibliografia:
Przewłocka-Gągała M. Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej [w:] „Aesth Cosmetol Med.” 2021;10(1), s. 39-47.
Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka [w:] „Wszechświat” T. 115, nr 4-6/2014 s. 120-124.
Artykuł Sense Med Concept
Weryfikacja medyczna : Beata Jasica