close

Wyszukaj

Sense Med Concept -> artykuły -> Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Wszystkie

Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość

Kłopotliwe i krępujące, nietrzymanie moczu nie powinno być tematem tabu! Uznawane za problem kobiecy, tak naprawdę dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Poznaj metody leczenia nietrzymania moczu – nie tylko ćwiczenia, ale też przynoszące trwały efekt zabiegi chirurgii plastycznej.

Nie tylko kobiecy problem!

Nietrzymanie moczu to każdy epizod mimowolnego, niezależnego od świadomej decyzji oddania moczu. Mikcja może prowadzić zarówno do całkowitego, jak i do niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Problemu z nietrzymaniem moczu nie wolno bagatelizować – niezależnie od nasilenia, zawsze świadczy on o nieprawidłowościach w obrębie układu moczowo-płciowego lub układu neurologicznego.  

Choć w społecznym pojęciu nietrzymanie moczu przypisywane jest głównie kobietom i osobom starszym, to problem ten dotyczy obydwu płci. Rzeczywiście częściej jednak zmagają się z nim kobiety – aż 20% Pacjentek po 40. roku życia cierpi z powodu tej dolegliwości. Jej wystąpieniu sprzyjają ciąże i porody, przebyte operacje ginekologiczne, menopauza, ale też otyłość i przewlekłe zaparcia. Powszechne jest też nietrzymanie moczu w ciąży ze względu na nacisk rosnącej macicy na pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej ma związek z chorobami gruczołu krokowego. W szczególności dotyczy Pacjentów po przebytej operacji usunięcia prostaty, radioterapii czy chemioterapii. Na całym świecie z problemem nietrzymania moczu zmaga się ponad 423 milionów pacjentów, w tym 303 miliony to kobiety, a 121 milionów – mężczyźni. Co istotne, dolegliwości związane z układem moczowym nasilają się wraz z wiekiem, przez co wraz z liczbą lat różnica płci się zaciera. 

Poznaj nasze usługi

Nietrzymanie moczu – przyczyny nie zawsze są oczywiste

Na nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn wpływ ma tak naprawdę wiele różnych czynników. Oprócz wymienionych powyżej, wymienić można niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzycę czy obturacyjną chorobę płuc, ciężką pracę fizyczną, ale też np. osłabienie mięśni dna miednicy związane z ich nieprawidłową aktywnością.

Wyróżniamy trzy główne typy nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to bezwiedne oddawanie niewielkiej ilości moczu. Nie towarzyszy mu uczucie parcia. Nie występuje też potrzeba częstszego odwiedzania toalety czy oddawania moczu w nocy. Często pojawia się np. podczas kaszlu, kichania, podnoszenia czy przesuwania ciężkich przedmiotów. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy. Gdy w pęcherzu narasta ciśnienie, następuje nieświadoma mikcja. Jest to też najczęściej występujący typ nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu z nagłym parciem – charakteryzuje się występowaniem nagłej, silnej potrzeby natychmiastowego oddania moczu. Najczęściej w ciągu kilku sekund od tego uczucia następuje wypływ moczu. Przyczyną nietrzymania moczu z nagłym parciem jest nadmierna, nieprawidłowa aktywność mięśni pęcherza moczowego. Do epizodów niechcianej mikcji dochodzi np. podczas stosunku płciowego, przy zmianie pozycji ciała, a nawet po usłyszeniu dźwięku lejącej się wody.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia – to stałe lub okresowe wyciekanie niewielkiej ilości moczu, spowodowane przeszkodą w jego odpływie. Najczęściej to nietrzymanie moczu u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne czy ćwiczenia?

Niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia pacjenta, gdy pojawia się nietrzymanie moczu, leczenie jest konieczne. Zajmuje się nim urolog lub ginekolog. Co istotne, urolog nie jest specjalistą przyjmującym wyłącznie mężczyzn – w gabinecie urologicznym przyjmowane są także Pacjentki zmagające się dolegliwościami układu moczowego.

Zanim leczenie nietrzymania moczu dobiegnie końca, Pacjenci mogą wspomagać się różnymi produktami dostępnymi w aptekach. Wyroby takie jak wkładki urologiczne przy nietrzymaniu moczu czy damskie majtki chłonne pozwalają na funkcjonowanie w sytuacjach społecznych bez krępujących sytuacji. Oczywiście nie zastępują one leczenia, które musi zostać podjęte jak najszybciej.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają z jednej strony na wzmacnianiu mięśni dna miednicy, a z drugiej na koncentracji na normalizacji ich napięcia. Nie jest to wymagający trening, jednak zawsze powinien być poprzedzony konsultacją u fizjoterapeuty specjalizującego się uroginekologii i wykonywany pod jego kontrolą. Ważne, by ćwiczyć regularnie, każdego dnia.

Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę mogą być stosowane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, zawsze pod kontrolą lekarza – urologa lub ginekologa.

Taśma na nietrzymanie moczu. Taśmy TOT wymagają wykonania nacięcia w pachwinach. Wprowadza się w nie cienką, beznapięciową taśmę, która podtrzymuje cewkę moczową od strony pochwy. Zabieg wykonuje się wyłącznie z zalecenia lekarza.

Zmiana stylu życia. Podstawą leczenia zawsze powinno być wyeliminowanie przyczyny nietrzymania moczu. Konieczna może być np. redukcja masy ciała, odstawienie alkoholu czy kofeiny.

Zabieg na nietrzymanie moczu – czy to dobre rozwiązanie?

Nawet najsumienniej wykonywane ćwiczenia i przyjmowane tabletki na nietrzymanie moczu nie zawsze przynoszą spodziewany rezultat. W takim wypadku rozwiązaniem może być laser frakcyjny CO2. Laserowe leczenie nietrzymania moczu wzmacnia ściany pochwy i ujścia cewki moczowej. W Sense Med Concept dostosowujemy zabiegi do potrzeb Pacjentki lub Pacjenta.

Poznaj nasze zabiegi

Zabieg Radiofrekwencja EVA

Leczenie nietrzymania moczu za pomocą zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej polega na termicznym pobudzeniu fibroblastów w skórnych i podskórnych strukturach. W rezultacie zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, wzmacnia unerwienie i ukrwienie tkanek. Zabieg radiofrekwencji EVA przywraca właściwe napięcie ścian dróg moczowo-płciowych. W Sense Med Concept oferujemy ten zabieg przede wszystkim Pacjentkom zmagającym się z łagodnym wysiłkowym nietrzymaniem moczu.  

Zabieg rewitalizacji ścian dróg moczowo-płciowych przy wykorzystaniu radiofrekwencji mikroigłowej efekty przynosi zarówno Pacjentkom po menopauzie czy urodzeniu dzieci, jak i przed. Zabiegiem EVA wykorzystuje działanie dwóch technologii: Dynamicznej Radiofrekwencji Waginalnej (VDR) – systemu kontrolującego poziom ciepła dostarczany do tkanek, a także Bezpiecznego Systemu Radiofrekwencji (RSS) – monitorującego ruch rękojeści, który zapobiega niepożądanej nadmiernej emisji ciepła.

Leczenie nietrzymania moczu Sectum

Sectum to zabieg z wykorzystaniem urządzenia znajdującego szerokie zastosowanie w ginekologii estetycznej. Wykorzystuje technologię fal radiowych monopolarną i bipolarną. W leczeniu nietrzymania moczu Sectum umożliwia precyzyjne przeprowadzenie procedur cięcia i koagulacji w obrębie narządów moczowo-płciowych. Dzięki wysokiej mocy i odpowiednio dobranej częstotliwości zabieg pozwala na leczenie nietrzymania moczu w różnych stadiach. W rezultacie następuje wzmocnienie ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej.

W Sense Med Concept pomagamy Pacjentom w duchu holistycznego podejścia do zdrowia. Dostosowane indywidualnie do potrzeb i warunków zabiegi na nietrzymanie moczu nieraz stanowią część terapii. Pozostała może obejmować np. aktywność fizyczną w celu zmniejszenia masy ciała czy leczenie przewlekłych schorzeń.

Źródło:

Borowicz A., Wieczorowska-Tobis K., Metody fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu [w:] „Gerontologia Polska”, Tom 13, nr 3, s. 114-119.Purc D., Rasała A., Metody leczenia nietrzymania moczu [w:] „European Journal of Medical Technologies” 2015, 3(8), s. 29-38.

Arykuł Sense Med Concept.
Weryfikacja medyczna: Beata Jasica.

Przeczytaj również

Balneologia, czyli jak woda przywraca zdrowie. Wskazania i zabiegi balneologiczne
Jak pozbyć się podwójnego podbródka – sposoby i zabiegi na poprawę linii żuchwy
Usuwanie blizn potrądzikowych może być proste! Selekcja dedykowanych zabiegów
Usuwanie i zamykanie naczynek – efektywność nowoczesnej laseroterapii dla skóry naczynkowej
Wstydliwy problem? Nietrzymanie moczu to nie wyrok! Sprawdź, jak pokonać uciążliwą dolegliwość
Pilates na reformerach – efektywny i lubiany sposób na dobrą kondycję ciała i umysłu!
Dolina łez to nie powód do rozpaczy! Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki i cienie pod oczami
Epilacja laserowa – efekt na zawsze! Poznaj innowacyjne metody usuwania owłosienia
Bruksizm - toksyna botulinowa na ratunek!
Cellulit – wróg numer jeden gładkiej skóry! Poznaj sprawdzone sposoby na cellulit i profesjonalne zabiegi
Cienie pod oczami – o czym świadczą? Jak je usunąć naturalnie i dzięki zabiegom?
Jak powstają kurze łapki? Poznaj efekty zabiegów na zmarszczki wokół oczu
Laseroterapia na twarz – odkryj sekret efektu łagodnego działania lasera
Opuchlizna, która nie mija. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny? Czy da się go zniwelować?
Jak laser wygrywa z czasem, czyli resurfacing twarzy
Lwia zmarszczka – już czas, by się jej pozbyć! Skuteczne zabiegi na lwią zmarszczkę
Piegi, plamki i nierówność kolorytu to już przeszłość! Poznaj sposoby na laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie rozstępów – laserem i nie tylko! Poznaj 7 zabiegów
Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – jak sobie z nim radzić? Przegląd zabiegów
Pożegnać zbędne kilogramy, czyli kompleksowa redukcja tkanki tłuszczowej
Wypadające włosy to objaw problemów ze zdrowiem! Sprawdź możliwe przyczyny i poznaj metody leczenia
Pożegnanie z blizną. Jak skutecznie usunąć blizny?
Detoks organizmu – na czym tak naprawdę polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Medycyna stylu życia – jak pomaga odzyskać zdrowie i wewnętrzną równowagę?